Home / Blog Waja / #008 Część ósma : Sylwester i Nowy Rok w Dar Es Salaam – Tanzania

#008 Część ósma : Sylwester i Nowy Rok w Dar Es Salaam – Tanzania

Jest ostatni dzień roku…

W poprzednim odcinku filmu odniosłem kontuzję, więc balety sylwestrowe nie wchodzą w grę.

Kontuzja paznokieć

Nie ma jednak tego złego co by na dobre nie wyszło, znajdujemy się ciągle na kotwicowisku w klubie jachtowym w Dar es Salaam w Tanzanii. Czekamy na dingy, która zabierze nas na brzeg. Kapitan i Paweł mają wykupione bilety na przyjęcie sylwestrowe, ja postanowiłem spędzić swojego pierwszego w życiu Sylwestra na plaży. Butelka wina, fajerwerki, szum morza, ptaków śpiew. Mam nadzieję, że rano nie będzie tupotu białych mew…

Plaża dar es salaam

Plaża i sylwek

Przepiękna klubowa plaża

Zrobiłem tak jak postanowiłem. Butelka wina i ja… Hmm, dwie butelki a właściwie kartony. Przed północą obudził mnie Masaj pilnujący terenu. Zasugerował abym się przeniósł z pod nadmorskich  parasolek w bezpieczniejsze miejsce. Za chwilę będzie tu spadał gorący żar z noworocznych fajerwerków.  Masaj miał dużo racji, na szczęście go posłuchałem.

Fajerwerki odpalone ! Nowy Rok ! Nowy Rok ! … Huraaaa, …

Sylwester i Nowy Rok w Dar Es Salaam - Tanzania

Kochani ! Gorące życzenia ślę Wam z dalekiej Tanzanii, niech spełniają się marzenia. Uwielbiam Was i bardzo tęsknię za krajem, choć jestem prawdopodobnie w jednym z najpiękniejszych miejsc na świecie. Pierwszymi osobami napotkanymi w Nowym Roku podczas wystrzałów, byli dwaj Masajowie pilnujący naszego jacht clubu. Około trzeciej leżałem już w swojej koi na Czarnym Diamencie, od rana zapowiadał się dzień pełen wrażeń. Zostaliśmy zaproszeni na noworoczny obiad przez Panią Bogusię, znajomą Kapitana.

Pani bogusia

Przed domem Bogusi,… Patryk, Jurek, Bogusia.

Pani Bogusia jest polką, pochodzi z Łodzi. Jakiś czas temu wyszła za mąż za Tanzańczyka i tu zamieszkała. Dziś jest już wdową i prowadzi spokojne życie na emeryturze. Z Jacht Clubu odbiera nas Patryk Mtupa. Patryk jest Tanzańczykiem, ale bardzo dobrze mówi po polsku choć nie miał jeszcze okazji odwiedzić naszego kraju, jego mama jest polką która również wyszła za Tanzańczyka. Po drodze do domu Patryka zatrzymujemy się jeszcze na cmentarzu. Kapitan chciał odwiedzić grób swojego przyjaciela z dawnych lat, doktora Kumpuni, męża Pani Bogusi.

Cmentarz dar es salaam

Doktor kumpuni

Po drodze na długo oczekiwany i pierwszy w tym roku obiad dowiedzieliśmy się, że budowę domu do którego jedziemy nadzorowała żona Filipa na podstawie projektu z pisma ,, Murator”. Myślałem, że zamówili projekt, okazało się, że dom zbudowano na podstawie oglądania samego czasopisma.

Dom Patryka 1

Dziękujemy żonie Filipa za przygotowanie przepysznego obiadu. Nieprędko przyjdzie nam tak smacznie jeść.

Potrawy zostały opisane w filmie.

Dom Patryka obiad

Bardzo dobrze czuję się w Tanzanii, poznałem tu serdecznych i otwartych ludzi.

Jednak moje drugie ja już się buntuje i na morze wypycha. Na morze synu, na morze, krzyczy coraz głośniej !

Zanzibarowa łódka

Zaraz po nowym roku wyjechał Paweł, z którym bardzo zżyliśmy się przez ostatnie trzy tygodnie.

Już niebawem przylatuje nowa załoga z którą popłyniemy na południe do Mozambiku i RPA.

 

Jak zwykle dla zaburzenia wyobraźni zapraszam na film.

Sylwester i Nowy Rok w Dar Es Salaam – Tanzania

Ulubione linki :

Obrazek główny

Jeśli spodobał Ci się ten post i myślisz, że może kogoś zainteresować, będzie mi bardzo miło dgy udostępnisz go w którymś ze swoich mediów społecznościowych, dopisując kilka słów od siebie lub wpisując poniższy tekst :

Sylwester i Nowy Rok w Dar Es Salaam – Tanzania

About Paweł Wajman

Jestem filmującym fotografem, długie i dalekie podróże za przysłowiowy grosz, to jest coś co kręci mnie najbardziej. Wyzwania żeglarskie i rowerowe od pewnego czasu stały się moim powołaniem.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *